Regularne badania techniczne to obowiązek wszystkich właścicieli samochodów osobowych. Do pierwszego badania technicznego nowego auta należy przystąpić w ciągu pierwszych 3 lat od dnia pierwszej rejestracji pojazdu. Następne badanie trzeba powtórzyć w ciągu dwóch lat, a kolejne już co rok.

Jak wygląda badanie techniczne samochodu osobowego?

Należy pamiętać, że przed każdym badaniem technicznym trzeba zadbać o usunięcie wszystkich usterek w aucie, oczywiście mowa tutaj o usterkach, których istnienia jesteśmy świadomi. Do badania auta z instalacją LPG należy przygotować dokument potwierdzający sprawność zbiornika gazowego (protokół i decyzja TDT).

Każde badanie techniczne samochodu rozpoczyna się od sprawdzenia zgodności numerów VIN i tabliczki znamionowej z dowodem rejestracyjnym. W przypadku jeśli auto wyposażone jest w instalacje gazową, to kontroli podlega także dokumentacja zbiornika gazu. Jeżeli wszystko się zgadza, diagności przechodzą do szczegółowej kontroli sprawności naszego pojazdu i jego poszczególnych układów i elementów narażonych na awarie i usterki. Sprawdzane są:
układ hamulcowy i zawieszenie, stopień zużycia tarcz i klocków hamulcowych, sprawność hamulca roboczego, awaryjnego oraz postojowego,
układ kierowniczy, działanie wspomagania, płynność działania całego układu, to czy wyczuwalne są luzy na kierownicy,
szyby, czy nie posiadają defektów, pęknięć, sprawność wycieraczek oraz czy na szyby przednie nie została naklejona folia przyciemniająca, która mogłaby utrudniać bezpieczne poruszanie się pojazdem,
instalacja elektryczna oraz oświetlenie (światła mijania, postojowe, przeciwmgielne, stopu, długie) sprawność działania, czy światła są ustawione w taki sposób, że nie oślepiają innych kierowców,
układ wydechowy w kierunku uszkodzeń i głośności,
– stan pasów bezpieczeństwa,
– stan i obecność obowiązkowego wyposażenia auta, czyli trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy,
– jeżeli samochód wyposażony jest w instalację LPG to ona także podlega sprawdzeniu,
– inne: sprawność działania deski rozdzielczej, pedałów, klaksonu, mocowanie akumulatora, foteli, pasów, kierownicy.

Badania techniczne samochodu Lublin

Jaki jest koszt badania technicznego samochodu osobowego

Koszt badania technicznego samochodu osobowego bez instalacji LPG to 99 zł. Na tę kwotę składa się koszt badania – 98 zł oraz 1 zł opłat ewidencyjnych. Natomiast jeżeli dany pojazd posiada instalację gazową to koszt badania wzrasta do 162 zł. Kwoty te nie zmieniły się od 2004 roku, są stałe, ustalone ustawowo i nie podlegają negocjacji.

Co jeśli podczas badania technicznego zostanie wykryta usterka samochodu

Jeżeli podczas badania technicznego auta diagnosta znajdzie drobną usterkę to pojazd wyjedzie ze stacji diagnostycznej z wynikiem pozytywnym, a jego właściciel będzie miał w obowiązku jak najszybciej daną usterkę usunąć. W przypadku jeżeli usterka okaże się istotna, wynik badania będzie negatywny, a kierowca będzie miał 14 dni, aby naprawić auto i wrócić do tej samej stacji kontroli pojazdów w celu powtórnego badania. W przypadkach jeżeli dany pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno kierowcy, pasażerów jak i innych uczestników ruchu drogowego, diagnosta ma w obowiązku konfiskatę dowodu rejestracyjnego auta i przekazanie go do wydziału transportu skąd może być odebrany przez właściciela pojazdu po wcześniejszej naprawie auta.