Tempomat został wynaleziony w 1945 roku przez Teetora Ralpha i na początku przyjął on formę ogranicznika uniemożliwiającego wciśnięcia pedału i przyspieszenia powyżej ustalonej wartości. Następnie wprowadzona została możliwość wyłączenia tempomatu w momencie przyciśnięcia hamulca, aby koniec końców móc kontrolować go za pomocą przycisku w kierownicy. W latach 60 rozpoczęto instalację tempomatu w amerykańskich samochodach, gdzie znalazł swoje zastosowanie, ciesząc się dużą popularnością ze względu na rozbudowaną, wielokilometrową sieć amerykańskich autostrad. Kiedy moda na tempomat dotarła zza oceanu do Europy, na początku urządzenie to umieszczano jedynie w droższych modelach samochodów. Obecnie tempomat znajdziemy w każdym, względnie nowym modelu samochodu.

Do czego służy tempomat?

Tempomat jest urządzeniem odpowiedzialnym za elektroniczne sterowanie parametrami układu napędowego auta tak, aby utrzymać jedną, stałą prędkość pojazdu. Użycie tempomatu jest zasadne przy dłuższej jeździe na drogach szybkiego ruchu, przy wyższych prędkościach. Dzięki czemu unikniemy omyłkowego przekroczenia limitu prędkości na danej drodze, a sama jazda będzie bardziej komfortowa niż przy wyłączonym tempomacie.

To jaką stałą prędkość będziemy mogli ustawić za pomocą tempomatu, zależy od modelu samochodu, ale zazwyczaj są to przedziały między 30-180 km/h bądź 40-200 km/h. Zadaniem zaawansowanych tempomatów będzie utrzymanie wybranej prędkości, za pomocą danych zebranych z kamer i czujników mierzących odległość od poprzedzającego nas pojazdu oraz tych w pedałach gazu i hamulca, czasem też i sprzęgła.

Zalety tempomatów

– możliwość ustawienia odgórnego limitu, który będzie pilnował tego abyśmy nie przekroczyli maksymalnej dozwolonej prędkości na danej trasie,

– w związku z brakiem konieczności wciskania pedału sprzęgła podczas jazdy przy pomocy tempomatu, podróż samochodem jest dużo bardziej komfortowa, przy jednoczesnym oszczędzaniu sprzęgła, które będzie zużywać się wolniej,

– jazda przy użyciu tempomatu jest bezpieczniejsza, ale należy pamiętać, że korzystając z tego rodzaju udogodnień, kierowca dalej powinien zachować taką samą czujność, jak podczas jazdy bez tempomatu.

Rodzaje tempomatów

Wyróżniamy 2 główne rodzaje tempomatów: ACC oraz CCS, różniące się między sobie stopniem zaawansowania i funkcjonalnością. Podczas gdy tempomaty CSS przede wszystkim służą wspomaganiu jazdy poprzez utrzymanie stałej prędkości, niezależnie od panujących warunków, takich jak powierzchnia po której porusza się dane auto. Aby wyłączyć tempomat wystarczy wcisnąć pedał gazu.

Natomiast tempomaty typu ACC uważane są za asystenta jazdy. Po jego włączeniu, tempomat odpowiedzialny jest za kontrole jazdy, nie tylko poprzez utrzymanie odpowiedniej prędkości, ale także odległości od pozostałych pojazdów oraz poprzez redukcję prędkości kiedy jest to konieczne. W najnowszych tempomatach typu ACC znajdują się także inne funkcje, jak samodzielna zmiana pasu ruchu czy dostosowanie prędkości pojazdu do mijanych znaków drogowych.