Pośpiech, lenistwo bądź brak świadomości to główne powody tego, że decydujemy się nie odśnieżyć auta przed przystąpieniem do jazdy, bądź odśnieżyć je jedynie częściowo. W wielu przypadkach wychodzimy z założenia, że damy radę, będziemy dodatkowo uważać, że śnieżne pozostałości oczyszczą się same, bez naszej zbędnej interwencji. Po co więc odśnieżać samochód?

Dlaczego należy odśnieżać samochód?

Głównym argumentem za poprawnym odśnieżeniem samochodu będzie bezpieczeństwo, zarówno nasze jak i innych uczestników ruchu drogowego. Poprawnie odśnieżony samochód gwarantuje nam najlepszą możliwą widoczność podczas poruszania się po drodze. Co więcej, wykluczamy prawdopodobieństwo, że wielkie płaty śniegu, znajdujące się na przykład na dachu naszego pojazdu, zsuną się i spadną na inny samochód, bądź pieszych, powodując zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, zdrowia czy nawet życia.

Jeszcze większym problemem może okazać się warstwa lodu pokrywająca nasze auto, która podczas szybkiej jazdy i odczepienia się od samochodu będzie stanowiła zagrożenie. W związku z powyższym, odśnieżając pojazd pamiętajmy o usunięciu śniegu jak i warstwy lodu, zarówno z szyb, jak i dachu oraz bagażnika, tak, aby nie istniało prawdopodobieństwo, że jakaś pozostałość oderwie się podczas jazdy. Ważne! Pamiętajmy także o pozbyciu się warstwy śniegu ze wszystkich reflektorów jak i rejestracji, tak aby była ona w pełni czytelna.

Nieodśnieżony samochód – wysokość mandatu

Oczywiście dla wielu kierowców, najsilniejszym argumentem za odśnieżaniem pojazdu, będą konsekwencje finansowe niedopełnienia tego obowiązku. W związku z tym jak duże zagrożenie na drodze stanowi nieodśnieżony samochód, bądź ten, który odśnieżony został tylko częściowo, np. same szyby, w polskim prawie przewidziane są surowe kary dla kierowców, którym nie chciało się, bądź nie mieli czasu lub potrzeby, aby swój pojazd odśnieżyć.

Jeżeli wyjedziemy na drogę nieodśnieżonym, bądź częściowo odśnieżonym pojazdem, to podlegamy karze mandatu w wysokości od 50 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Dodatkowo, jeżeli nasze tablice rejestracyjne będą nieodśnieżone, bądź nieczytelne, to zostaniemy ukarani dodatkowym mandatem o wysokości 100 zł oraz 3 punktów karnych.

Mandat za odśnieżanie?

Dla niektórych może być niespodzianką fakt, że istnieje szansa na otrzymanie mandatu za… odśnieżanie samochodu. Odśnieżając pojazd na terenie zabudowanym, możemy złamać nawet 2 przepisy ruchu drogowego! Jak to możliwe? Jeżeli odśnieżając pojazd pozostawiamy włączony silnik, w celu zagrzania auta oraz rozpuszczenia lodu znajdującego się na szybach, dopuszczamy się wykroczenia polegającego na oddaleniu od samochodu z włączonym silnikiem, za co grozi nam mandat o wysokości 100 zł. Do kolejnego wykroczenia dochodzi jeżeli silnik pojazdu pracuje dłużej niż 1 minutę. W takim przypadku istnieje szansa, że dostaniemy mandat na 300 zł za nadmierną emisję spalin oraz hałas.

Niezależnie od tego czy stać nas na zapłatę mandatu za nieodśnieżony samochód czy nie, powinniśmy za każdym razem o tym pamiętać i pozbywać się zarówno śniegu, jak i lodu z naszego pojazdu, głównie ze względu na bezpieczeństwo nasze jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Śnieg i lód spadające z samochodu poruszającego się z prędkością kilkudziesięciu km/h stanowi nawet śmiertelne zagrożenie, szczególnie dla pieszych, ale także kierowców innych pojazdów – lód spadający na przednią szybę samochodu bez problemu roztrzaska ją w drobny mak oraz dodatkowo doprowadzi do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Pamiętajmy o tym kiedy następnym razem wybierając się rano do pracy, nie będzie nam się chciało odśnieżyć naszego pojazdu – naprawdę warto to zrobić.