Klocki hamulcowe to podstawowy element wchodzący w skład układu hamulcowego pojazdu, wraz z tarczami hamulcowymi. Ich działanie opiera się na tworzeniu zacisku na tarczach podczas hamowania. Klocki hamulcowe składają się z kilku warstw, a w skład mieszanki budującej klocki wchodzi ok. 130 składników. Ten element pojazdu jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, ciśnienie do 140 barów, oraz temperaturę dochodzącą do 700 stopni, jest to ważne, ponieważ podczas hamowania, szczególnie gwałtownego, tarcie generuje bardzo wysokie temperatury.

Jak rozpoznać, że klocki hamulcowe potrzebują wymiany?

Klocki hamulcowe, tak jak i inne elementy pojazdu, z czasem zużywają się i muszą zostać wymienione. Ze względu na specyfikę swojego działania, zużywają się one szybciej niż pozostałe elementy, ale jednocześnie ich dobra kondycja i stan, stanowią podstawę bezpiecznego poruszania się po drodze danym pojazdem.

Nie istnieje okres ważności klocków hamulcowych bądź z góry ustalony przebieg powyżej którego klocki hamulcowe powinny zostać wymienione. Na pewno w tym aspekcie warto wziąć pod uwagę zalecenia producenta. To jak często muszą być one wymieniane zależy od wielu czynników, jak rodzaj klocków i ich budowa, styl naszej jazdy oraz fakt czy poruszamy się po drogach międzymiastowych czy może głównie po mieście. Istnieje szereg objawów zużytych klocków hamulcowych, na które warto zwrócić uwagę podczas jazdy.

Objawy zużytych lub uszkodzonych klocków hamulcowych:

–  charakterystyczny, metaliczny pisk podczas jazdy oraz wykonywania manewrów, wynikający z ocierania się wytartych klocków o tarczę hamulcową,
– nierównomierne hamowanie, czyli znoszenie pojazdu w jedną stronę podczas hamowania,
– grubość klocków – jeżeli po zdjęciu koła nie widzimy rowka określającego grubość klocków, to koniecznie muszą one zostać wymienione,
– zauważalnie wydłużona droga oraz jakość hamowania, niezależnie od panujących na drodze warunków,
– świecąca się kontrolka ostrzegawcza informująca o problemie z układem hamulcowym.

Nowsze samochody często wyposażone są w system kontroli zużycia – specjalne czujniki wysyłają sygnał do komputera pokładowego, który informuje nas o stopniu zużycia klocków hamulcowych. Istnieją także mechaniczne systemy ostrzegania – w momencie kiedy poziom zużycia przekroczy określoną wielkość, klocki zaczynają ocierać się o tarczę hamulcową, generując charakterystyczny pisk podczas wykonywania manewrów.

Oczywiście najbardziej wiarygodnym i dającym stuprocentową pewność sposobem na ocenę stanu klocków hamulcowych jest wizyta w stacji diagnostycznej i kontrola przez specjalistów. Może się okazać, że klocki ścierają się nierównomiernie, są uszkodzone fizycznie, albo są starte na tyle, że konieczna będzie ich wymiana.

Gdzie wymienić klocki hamulcowe?

Jeżeli zaobserwujemy którykolwiek z objawów zużycia klocków hamulcowych, jak najszybciej powinniśmy dokonać ich kontroli bądź wymiany. Wytarte klocki hamulcowe to zagrożenie dla nas i innych pasażerów, jak i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeżdżąc z nie do końca sprawnymi klockami hamulcowymi nie posiadamy pełnej kontroli nad naszym pojazdem oraz znacznie wydłuża się droga naszego hamowania. Co więcej, wytarte klocki ocierają się o tarczę hamulcową powodując jej przegrzanie oraz uszkodzenia mechaniczne.

W związku z tym, że wymiana wytartych klocków czy uszkodzonych tarcz to popularna procedura, można jej dokonać w każdym warsztacie samochodowym oraz w stacjach kontroli pojazdów, na corocznym badaniu technicznym, bądź jeśli będzie taka potrzeba to pomiędzy badaniami.

Pamiętaj! Po wymianie czy kontroli układu hamulcowego regularnie sprawdzaj poziom płynu hamulcowego, ponieważ jego brak prowadzi do szybszego uszkodzenia klocków.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Oczywiście koszt diagnostyki oraz wymiany klocków hamulcowych zależny jest od miasta oraz danego warsztatu, ale nie jest to wygórowana cena. Średnio za taką usługę zapłacimy od 180 do 200 zł brutto.