Czym się różni badanie techniczne od badania okresowego pojazdu?

Przegląd okresowy wykonywany jest w oparciu o zalecenia producenta samochodu i polega na kontroli stanu technicznego auta w celu wymiany zużytych części eksploatacyjnych, a co za tym idzie utrzymaniu gwarancji producenta. Badanie to nie jest obowiązkowe. Z kolei badanie techniczne samochodu jest niezbędne do określenia stanu technicznego samochodu. Aby dany samochód dopuszczony był do poruszania się na polskich drogach, musi posiadać aktualne badania techniczne. Badanie jest obowiązkowe, a brak aktualnego wpisu, w przypadku kontroli, może skutkować mandatem o wysokości do 500 zł.

Badanie techniczne pojazdu obejmuje kontrolę działania oraz stanu technicznego:

– układu: hamulcowego, kierowniczego, wydechowego,
– zawieszenia,
– nadwozia,
– silnika (wszelkich wycieków czy podwyższonej emisji szkodliwych związków),
– opon,
– oświetlenia,
– pasów bezpieczeństwa,
– obowiązkowego wyposażenia samochodu.

 

Okręgowa stacja kontroli pojazdów Lublin

 

Gdzie wykonać obowiązkowe coroczne badanie techniczne pojazdu?

Istnieją dwa rodzaje punktów kontroli pojazdów: podstawowa stacja kontroli pojazdów oraz okręgowa stacja kontroli pojazdów. Czym się różnią? Zarówno jedna, jak i druga stacja zajmują się badaniem technicznym pojazdów. W stacji podstawowej, kontroli dokonają właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, tj. aut osobowych, motocykli, przyczep czy samochodów dostawczych.

W odróżnieniu od podstawowej stacji kontroli okręgowa stacja kontroli pojazdów oferuje badanie techniczne każdego pojazdu, niezależnie od jego masy. W Kamel Team dokonujemy przeglądów rejestracyjnych w Lublinie zarówno samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, przyczep i naczep, jak i autobusów, ciągników rolniczych czy motocykli i motorowerów. U nas wykonasz badanie samochodów z zagranicy, zabytkowych, taksówek, aut po wypadku czy kolizji drogowej, pojazdów przeznaczonych do przewożenia materiałów niebezpiecznych i innych.
W naszej okręgowej stacji kontroli pojazdów posiadamy najnowocześniejszą linię diagnostyczną UNILINE QUANTUM 5000 firmy UNIMETAL, wyposażoną w najnowsze urządzenia i technologie umożliwiające najdokładniejszy pomiar i kontrolę badanego pojazdu.