Jeżeli w ostatnim czasie dokonaliśmy zakupu samochodu, niezależnie od tego czy jest to auto nowe z salonu, czy może z drugiej ręki, spoczywa na nas obowiązek jego rejestracji. W związku z tym, że każda wizyta w urzędzie zazwyczaj kończy się czasem spędzonym w oczekiwaniu na naszą kolej, warto przyjrzeć się innym możliwościom rejestracji pojazdu. Nie wszyscy wiedzą, że samochód możemy zarejestrować za pośrednictwem Internetu. Aby było to możliwe musi być spełnionych kilka warunków.

Kto może zarejestrować samochód przez Internet

Przede wszystkim na wstępie musimy upewnić się, że urząd w którym chcemy złożyć wniosek o rejestrację auta posiada skrzynkę podawczą systemu pojazd i kierowca. Jeżeli tak to sprawdzamy czy spełniamy kolejne wymagania, tj. czy posiadamy Profil Zaufany i wszystkie niezbędne podczas rejestracji dokumenty.

Rejestracja samochodu – dokumenty

Podczas rejestracji nabytego bądź zakupionego pojazdu będziemy potrzebowali poniższych danych i skanów dokumentów:
1. Dane zgłaszanego samochodu:
– marka / model / typ – informację znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pod pozycją oznaczoną literą D: 1-marka; 2-typ; 3-model,
– numer identyfikacyjny pojazdu (numery nadwozia bądź VIN), sekcja E,
– dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu.

2. Dane zbywcy pojazdu.

3. Skan dokumentów poświadczających nabycie danego samochodu, np. umowa.

4. Karta pojazdu, jeżeli została wydana (od 4 września 2022 nie będzie obowiązku załączania karty pojazdu podczas rejestracji).

Rejestracja samochodu online – krok po kroku

1. Zaloguj się na stronie www.gov.pl przy pomocy Profilu Zaufanego bądź e-dowodu
2. Przejdź do zakładki Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie).
3. Z zakładki Kierowcy i pojazdy wybierz Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).
4. Wciskamy przycisk Start, wybieramy czy chcemy zgłosić nabycie pojazdu
5. Klikamy Wyślij zgłoszenie.
6. Następnie wypełniamy zgłoszenie, uzupełniamy dane dotyczące zbywcy pojazdu jak i samego auta, załączamy skany bądź zdjęcia wymaganych dokumentów.
7. Prawidłowo wypełniony formularz wysyłamy do działu komunikacji adekwatnego urzędu, czyli urzędu miasta, starostwa powiatowego bądź urzędu dzielnicy (jeżeli auto rejestrujemy w Warszawie).
8. Wniosek podpisujemy przy pomocy Profilu Zaufanego.

Jeżeli wszystko przebiegło po naszej myśli to na szynkę na stronie gov.pl powinniśmy dostać zaświadczenie o złożeniu pisma.
Ważne! W przypadku jeżeli rejestrujemy samochód używany od lutego 2022 nie ma konieczności zmiany tablic rejestracyjnych.

Ile kosztuje rejestracja samochodu online

Opłaty za rejestrację samochodu za pośrednictwem Internetu są takie same jak w przypadku rejestracji pojazdu osobiście w urzędzie. Koszt waha się w zależności od tego czy konieczne będzie wyrabianie nowych tablic rejestracyjnych oraz jakiego typu tablice rejestracyjne będziemy posiadać.

– 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu,
– 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe,
– opłaty za tablice rejestracyjne: 80 zł w przypadku standardowych samochodowych tablic rejestracyjnych oraz 1 000 zł za indywidualne tablice rejestracyjne
– 50 gr – opłata ewidencyjna za wydanie: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Powyższych opłat możesz dokonać osobiście w urzędzie bądź przez Internet na konto urzędu w których rejestrujesz samochód.

Pamiętaj! Przed rejestracją samochodu czy innego pojazdu, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC pojazdu.