Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak istotną kwestią jest dbanie o prawidłową zbieżność kół w naszych samochodach, a co za tym idzie jak istotna jest kontrola tego parametru. Prawidłowo ustawiona zbieżność kół wpływa na poprawną jazdę i przyczepność pojazdu, a co za tym idzie na bezpieczeństwo poruszania się autem.

Co to jest zbieżność kół?

Zbieżność jest to wartość określająca ustawienie kół tej samej osi względem siebie. W zależności od modelu samochodu, jego przeznaczenia oraz stosowanego w nim rodzaju napędu trzy rodzaje ustawienia kół:
– ustawienie zbieżne (dodatnie),
– ustawienie rozbieżne (ujemne),
– zbieżność zerowa.

Ustawienie zbieżne kół na jednej osi występuje wówczas, kiedy odległość między ich obręczami z przodu jest mniejsza niż z tyłu.
Ustawienie rozbieżne jest sytuacją odwrotną tzn. gdy odległość z przodu jest większa niż z tyłu obręczy nazywa się rozbieżnością kół.
Zbieżność zerowa występuje kiedy koła jednej osi ustawione są względem siebie równolegle.

Nieprawidłowa zbieżność kół – objawy

Istnieje szereg objawów, które mogą i z dużym prawdopodobieństwem świadczą o tym, że nasz samochód powinien zostać poddany kontroli zbieżności kół. Zaliczamy do nich:
– nierówne zużycie bieżnika,
– przekręcona kierownica podczas jazdy na wprost,
– podwyższony pobór paliwa,
– mniejsza zwrotność opon.

Kiedy sprawdzić zbieżność kół

Na kontrolę zbieżności kół powinniśmy udać się w szczególności jeżeli:
pojazd wjechał jednym kołem w głęboką dziurę na drodze, w aucie zostały wymienione istotne elementy układu kierowniczego bądź zawieszenia, kupujemy auto używane, którego historii nie znamy bądź nie jesteśmy jej pewni, kiedy pojazd brał udział w kolizji bądź wypadku drogowym,
wystąpił któryś (bądź kilka) objawów typowych dla nieprawidłowej geometrii kół, tj. ściąganie pojazdu w lewo bądź prawo, wibracje kierownicy, niesymetryczna ścieralność opon.