Przede wszystkim nie panikuj! Zgubione kluczyki do samochodu to coś co zdarza się częściej, niż może nam się wydawać. Na początek na spokojnie przejrzyj wszystkie możliwe (i te mniej prawdopodobne miejsca) gdzie Twoje kluczyki mogą się znajdować. Jeżeli nie możesz ich zlokalizować, dowiedz się co możesz dalej zrobić.

Jak to mówią – mądry Polak po szkodzie. Aby to przysłowie nie miało zastosowania w Twoim przypadku, zabezpiecz się zawczasu. Jeżeli posiadasz zapasowy komplet kluczyków do auta to przechowuj je w bezpiecznym i oczywistym dla Ciebie miejscu. Jednak nie wszystkie samochody, mowa tutaj głównie o starszych modelach, posiadają zapasowy komplet kluczy. W jaki sposób możesz się zabezpieczyć na wypadek niespodziewanego braku kluczyków? Np. czytając taki wpis jak ten oraz zapisując w telefonie numer do firmy zajmującej się awaryjnym otwieraniem samochodów.

Czy można dorobić kluczyki do samochodu?

Jeżeli posiadasz tylko jeden komplet kluczy do samochodu, to koniecznie pomyśl o wykonaniu duplikatu. Dorabianie kluczyków, jeżeli posiadasz ich egzemplarz jest znacznie łatwiejsze, tańsze i mniej czasochłonne niż w przypadku jeżeli zostałeś bez ani jednej sztuki. Duplikat klucza możesz wykonać w jednym z punktów wyrabiania kluczy.

Pamiętaj! Jeżeli jesteś pewien, że kluczyki zgubiłeś, a nie, że zostały one ukradzione, to po wyrobieniu kolejnego kompletu, nie zapomnij zgłosić ten fakt w swojej firmie ubezpieczeniowej. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz mieć problem podczas uzyskiwania odszkodowania na wypadek kradzieży auta.

Klucz możesz dorobić także w Autoryzowanym Serwisie Samochodowych (ASO). Wizyta w ASO będzie konieczna jeżeli nie posiadasz zapasowego kompletu swoich kluczyków, które mogłyby posłużyć jako wzór. Taka opcja jest dużo bardziej pewna i solidna, a Ty masz gwarancję, że dorobiony klucz będzie działał bez zarzutów. Musisz jednak pamiętać, że dorabianie kluczyków do auta w ASO jest o wiele bardziej kosztowne i czasochłonne. Koszt dorobienia kluczyków jest zależny od danego serwisu, ale także od użytej w zamku technologii. Cena takiej usługi to kilkaset złotych w górę.

Niezależenie od tego czy wyrabiasz duplikat klucza w ASO czy nieautoryzowanym punkcie, konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających, że dany pojazd jest Twoją własnością i masz prawo owe kluczyki wyrobić. Jeżeli nasz kluczyk posiada immobilizer to odtworzenie go i skopiowanie chipa nie będzie możliwe, a co za tym idzie konieczny będzie demontaż immobilizera i obniżenia jakości zabezpieczeń pojazdu. W takim wypadku możemy się zdecydować na kosztowniejszy sposób rozwiązania problemu, a mianowicie wymiana całego zamka. Może się to okazać lepszym rozwiązaniem, tym bardziej, że w przypadku kradzieży naszego pojazdu, wielce prawdopodobne, że utracimy możliwość uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Ukradzione kluczyki do samochodu

Co jeżeli nasze kluczyki zostały ukradzione? W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że złodziej kluczyków ma na oku nasze auto i tylko czeka na dogodny moment, aby je otworzyć i po prostu odjechać niezauważony. W przypadku kradzieży kluczyków koniecznie zgłoś zaistniałą sytuację na policję, a zamki w aucie koniecznie wymień na nowe.

Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie

Może się wydawać, że z tego typu problemem mieliśmy do czynienia tylko w przypadku starszych samochodów, które posiadały możliwość zaryglowania drzwi od środka. Jednak niektóre samochody zamykają się automatycznie po określonym czasie i może się zdarzyć tak, że zostawiliśmy kluczyki rzucone na siedzenie, wyszliśmy z pojazdu, a w momencie w którym zorientowaliśmy się, że klucze zostały w pojeździe, auto zdążyło się zamknąć. Co robić w takim przypadku? Przede wszystkim zastanówmy się czy, i gdzie, posiadamy zapasowy komplet kluczy. Jeżeli jednak go nie posiadamy, bądź jest on aktualnie poza naszym zasięgiem, konieczne będzie podjęcie innych kroków.

W sytuacji kiedy nie ma innej możliwości na dostanie się do pojazdu będziemy zmuszeni zamówić usługę awaryjnego otwarcia samochodu. Tego typu ogłoszenie najprędzej znajdziemy w Internecie na portalu z ofertami. Koszt usługi zależy od modelu auta, pory dnia oraz miasta, ale zazwyczaj wynosi on 150-200 zł jeżeli mamy do czynienia ze starszymi samochodami, natomiast ta kwota będzie rosła w przypadku nowszych modeli oraz nietypowych godzin pracy.