Szykując się do podróży, pakując samochód, robiąc jego przegląd w celu uniknięcia niespodziewanej awarii, warto sprawdzić czy wykupione w Polsce ubezpieczenie OC jest dalej ważne poza naszym krajem. Ważne, aby na względzie mieć nie tylko kraje, które są miejscem docelowym naszej podróży, ale także te przez, które będziemy podróżowali – nigdy nie wiadomo gdzie przydarzy nam się kolizja drogowa bądź standardowa kontrola pojazdu, podczas której posiadanie dokumentu zaświadczającego o posiadanym ubezpieczeniu OC jest konieczne.

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta to dokument potwierdzający nabycie oraz posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC na terenie danego kraju. Dzięki posiadaniu Zielonej Karty unikniemy zakupu ubezpieczenia w każdym z krajów w których będziemy poruszać się naszym samochodem. Zielona karta wydawana jest na dane właściciela pojazdu na który wydawany jest owy dokument.

Dokument ten należy wyrobić u ubezpieczyciela naszego pojazdu, na miejscu w Polsce. Nie można zrobić tego zdalnie. Ważne! Jeżeli wiesz, że będziesz poruszał się swoim pojazdem w jednym z krajów w których Zielona Karta jest obowiązkowa, to wystąp o jej wyrobienie jak najwcześniej – w niektórych ubezpieczalniach czas realizacji wynosi nawet kilka tygodni.

Jeżeli nie uda nam się wyrobić Zielonej Karty, bądź nie będziemy mieli wiedzy o konieczności jej posiadania w danym kraju, będziemy zmuszeni zakupić ubezpieczenie graniczne w momencie przekroczenia granicy danego kraju.

Gdzie potrzebna jest Zielona Karta pojazdu?

Na świecie jest 12 krajów, które wymagają posiadania tego dokumentu na wypadek kolizji, bądź kontroli drogowej. Co więcej, nie zostaniemy przepuszczeni na przejściu granicznym nie posiadając zaświadczenia o danym ubezpieczeniu. Dokument do 1 lipca 2021 roku występował jedynie w formie fizycznej, drukowany był na zielonym papierze, stąd pochodzi jego nazwa. Obecnie istnieje możliwość zakupu elektronicznej Zielonej Karty, którą trzeba wydrukować na białej kartce A4 i przechowywać w bezpiecznym miejscu na wypadek kontroli. Zielona Karta wydawana jest w języku polskim, angielskim i francuskim.

W przypadku Unii Europejskiej sytuacja jest prosta – standardowe, wykupywane co rok ubezpieczenie OC u polskiego ubezpieczyciela będzie ważne na terenie UE oraz Szwajcarii, Norwegii, Andory oraz Islandii. Do pozostałych krajów, które akceptują nasze ubezpieczenie OC, należą:
– San Marino,
– Monako,
– Liechtenstein,
– Gibraltar,
– Wyspy Owcze,
– Wyspa Man,
– Wyspy Normandzkie,
– Bośnia i Hercegowina,
– Czarnogóra,
– Serbia,
– Wielka Brytania.

Kraje w których konieczne jest posiadanie Zielonej Karty:
– Albania,
– Azerbejdżan,
– Białoruś,
– Iran,
– Izrael,
– Macedonia Północna,
– Maroko,
– Mołdawia,
– Rosja,
– Tunezja,
– Turcja,
– Ukraina.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Koszt dokumentu zależy od różnych czynników i różni się w zależności od ubezpieczyciela. Podczas wyceny Zielonej Karty brane jest pod uwagę:
– czas ważności Zielonej Karty (dokument wydawany jest na co najmniej 15 dni, maksymalnie na okres 12 miesięcy),
– rodzaj i zakres obecnej umowy z ubezpieczycielem,
– rodzaj pojazdu, którym chcemy poruszać się za granicą,
– strefa taryfowa, czyli to, gdzie nasz pojazd został zarejestrowany,
– fakt czy opłatę za ubezpieczenie uiszczamy jednorazowo czy w ratach,
– historia danego kierowcy.

Aby dowiedzieć się ile trwa wyrobienie Zielonej Karty oraz z jakim kosztem się to wiąże, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, który z pewnością dokona dla Ciebie darmowej wyceny.

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Jeżeli zapomnimy, albo po prostu nie uda nam się na czas wyrobić Zielonej Karty, to wtedy jesteśmy zmuszeni do wykupienia ubezpieczenia granicznego. Takie ubezpieczenie kupujemy od razu na przejściu granicznym. Koszt, tak jak w przypadku Zielonej Karty, zależy nie tylko od danego kraju, ale także od okresu ważności danego dokumentu. Najtańsze ubezpieczenie wykupimy w Mołdawii, Ukrainie czy na Białorusi, natomiast najdrożej wyjdzie nam zakup ubezpieczenia w Maroko czy Macedonii Północnej.

Koszt ubezpieczenia granicznego OC w poszczególnych krajach: