Tablice rejestracyjne, w takiej formie w jakiej znamy je obecnie, funkcjonują na polskich drogach od 31 marca 2000 r. Białe tablice zastąpiły swój czarny odpowiednik z białymi napisami. Wyróżniamy aż 8 rodzajów tablic rejestracyjnych:
– standardowe,
– indywidualne z własnym napisem, które można wyrobić za dodatkową opłatą,
– zabytkowe (żółte tło), dla co najmniej 30 letnich samochodów, modeli nie produkowanych już od przynajmniej 15 lat i posiadających nie mniej niż 75% oryginalnych części,
– dla pojazdów ekologicznych (zielone tło), elektrycznych bądź hybrydowych,
– tymczasowe dla pojazdów zarejestrowanych tymczasowo (białe tablicy z czerwonymi napisami),
– tymczasowe badawcze, służące do badań homologacyjnych (różnią się oddzieleniem ostatniego znaku B bądź Z od reszty),
– profesjonalne (biała tablica z zielonym tekstem), przeznaczone dla podmiotów uprawnionych, takich jak producenci samochodów i ośrodki badawcze,
– dyplomatyczne (niebieskie tło z białymi znakami).

Wymiary tablic rejestracyjnych

– samochodowe jednorzędowe – 520×114 mm
– samochodowe dwurzędowe – 305×214 mm
– samochodowe zmniejszone – 305×114 mm
– motocyklowe – 190×150 mm
– motorowerowe – 140×114 mm

Komu przysługują zmniejszone tablice rejestracyjne

Zmniejszone tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w lipcu 2018 roku z myślą o rosnącej liczbie pojazdów sprowadzonych z USA oraz Japonii, na których nie ma miejsca na polskie standardowe, pełnowymiarowe tablice rejestracyjne.

Jak złożyć wniosek o małe tablice rejestracyjne

Wniosek o małe tablice rejestracyjne nie różni się w swojej formie i zawartości od tego o standardowe tablice. Należy jednak pamiętać, aby do wniosku załączyć zaświadczenie o posiadaniu pojazdu wymagającego posiadanie zmniejszonych tablic. Poświadczenie nieprawdy grozi konsekwencjami prawnymi.

Kary za nieprawidłowe tablice rejestracyjne

W związku z faktem, że po wprowadzeniu zmniejszonych tablic rejestracyjnych wielu kierowców, mimo braku takiej potrzeby, montowało w swoich pojazdach niestandardowe tablice, wprowadzono nowelizację do ustawy i konieczność poświadczenia posiadania pojazdu wymagającego specjalnych, mniejszych tablic. Zgodnie z art. 60 pkt. 1 ust. 3b Ustawy Prawo o ruchu drogowym: “Zabrania się umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.”

Dodatkowo, podczas badania technicznego, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów ma obowiązek zatrzymania dowodu rejestracyjnego posiadającego nieprawidłowe tablice. Podobnie w sytuacji jeżeli zostaniemy poddani kontroli drogowej, gdy policjanci stwierdzą, że zamontowane zmniejszone tablice zostały zamontowane nielegalnie, zostanie nam odebrany dowód rejestracyjny, który wróci do nas dopiero po wymianie tablic na odpowiednie dla modelu naszego samochodu.Natomiast za poświadczanie nieprawdy w załączonym do wniosku oświadczeniu grozi kara od pół roku do 8 lat pozbawienia wolności.

Reasumując, jeżeli nie byliśmy świadomi, że grozi nam kara za posiadanie nieprawidłowych tablic, bądź wyrobiliśmy zmniejszone tablice przed wprowadzeniem ustawy, to powinniśmy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji w naszym regionie i złożyć nowy wniosek o wymianę tablic.