Co to jest badanie techniczne?

Badanie techniczne samochodu jest serią czynności kontrolnych mających na celu sprawdzenie stanu technicznego auta. Tego typu badanie jest w Polsce obowiązkowe i w przypadku nowych pojazdów pierwszy raz wykonuje się je do trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Wówczas jest ono ważne przez 2 kolejne lata, a następne badania techniczne należy powtarzać co rok.
Badanie obejmuje identyfikację pojazdu i sprawdzenie zgodności danych w dowodzie rejestracyjnym. Podczas kontroli sprawdzane są poszczególne zespoły i układy samochodu. Pojazd badany jest pod względem bezpieczeństwa jazdy dla kierowcy i pasażerów, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego, jak i środowiska.

Gdzie wykonać badanie techniczne samochodu?

Badanie techniczne pojazdu wykonuje się na podstawowej bądź okręgowej stacji kontroli pojazdów. Na podstawowej stacji dokonamy kontroli samochodów o masie do 3,5 tony, natomiast te cięższe powinny przechodzić badanie na stacji okręgowej. Nie ma przeciwwskazań, aby z samochodem osobowym do 3,5 tony udać się do okręgowej stacji kontroli.

Brak badania technicznego – konsekwencje

Jak powyżej, w Polsce posiadanie aktualnego badania technicznego to obowiązek każdego kierowcy. Badanie, w przypadku kilkuletnich samochodów musi być wykonywane przed upływem roku od poprzedniego badania. To w kwestii kierowcy jest dopilnowanie terminów. Jeżeli jednak kierowca nie wykona przeglądu do trzydziestu dni po wyznaczonym terminie, to podczas kontroli przez policję, bądź Inspekcję Transportu Drogowego, kierowca musi liczyć się z mandatem bądź grzywną wynoszącą do 3000 zł. Wysokość mandatu zależna jest od stanu technicznego pojazdu oraz tego ile czasu minęło od terminu na wykonanie badania technicznego. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że samochód nie posiada ważnego badania, kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjny z terminem siedmiu dni na wykonanie zaległego badania.
Jeżeli boisz się, że zapomnisz o zbliżającym się terminie badania technicznego to możesz pobrać aplikacje na telefon, które przypominają o kontroli. W naszej stacji kontroli pojazdów dysponujemy takim systemem przypomnień.

Ile kosztuje badanie techniczne?

Badanie techniczne samochodu osobowego, czyli pojazdu do 3,5 tony, to koszt 98 zł (+ 1 zł opłaty ewidencyjnej). W przypadku jeżeli auto posiada instalację gazową należy doliczyć 63 zł dodatkowej opłaty. Jeżeli chodzi o taksówki to dodatkowe 42 zł.

Brak ważnego badania technicznego podczas wypadku

Jeżeli byłeś uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, a Twoje auto, które brało udział w wypadku, nie posiada ważnego badania technicznego, to nie musisz się martwić, że ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Jednak trzeba liczyć się z tym, że zasądzona i wypłacona kwota z ubezpieczenia może zostać zaniżona za domniemaną, obniżoną sprawność pojazdu.