W jakim celu czyści się klimatyzacje?

Czyszczenie klimatyzacji wpływa nie tylko na komfort jazdy i podróżowania latem w dobrze schłodzonym samochodzie. Czysta klimatyzacja to także gwarancja bezpieczeństwa naszego zdrowia oraz tego, że wdychane przez nas powietrze nie zawiera szkodliwych drobnoustrojów, takich jak grzyby. Brak zadbanej i regularnie czyszczonej klimatyzacji może prowadzić do grzybicy układu oddechowego. W klimatyzacji gromadzą się także wszelkie wirusy, bakterie, a nawet sierść zwierząt, które osadzają się w klimatyzacji, szczególnie na filtrach. Niezadbana klimatyzacja może prowadzić do nasilenia objawów alergii, zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia spojówek i wielu innych.

Sposoby na czyszczenie klimatyzacji

Jak każda klimatyzacja, tak i ta w naszym samochodzie, wymaga regularnego czyszczenia oraz odgrzybiania.
Jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia klimatyzacji jest ozonowanie, które nie wymaga żadnych środków chemicznych. Polega na wstawieniu do pojazdu ozonatora i nakierowania na miejsce zasysania powietrza przez klimatyzator. Następnie uruchamia się klimatyzację na najwyższe obroty i najniższą temperaturę. Czas ozonowania zależy od parametrów ozonatora oraz rodzaju pojazdu, przeważnie trwa od 15 min do godziny. Podczas ozonowania wszyscy powinni opuścić pojazd, a drzwi i okna muszą być zamknięte. Ozonowanie nie tylko zabija wszystkie bakterie i grzyby, ale także pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Po jakimś czasie ozon rozpada się do tlenu, będąc bezpieczny dla zdrowia i ekologiczny dla otoczenia.

Kolejną metodą na oczyszczanie klimatyzacji samochodowej jest użycie specjalnej, bakteriobójczej pianki. Taką piankę wpuszcza się do kanałów wentylacyjnych od strony silnika bądź od kabiny, poprzez zaaplikowanie jej w miejsce w którym zasysane jest powietrze do klimatyzacji. Przed przystąpieniem do czyszczenia, trzeba pamiętać, aby usunąć filtry. Następnie należy postępować według zaleceń producenta. Zazwyczaj klimatyzacja musi być uruchomiona na najwyższych obrotach przy najniższej temperaturze, na kilka minut. Po wszystkim, zdemontowane filtry powinny zostać wymienione na nowe.

Klimatyzacja może być także czyszczona przy użyciu ultradźwięków. Specjalne urządzenie, poprzez nebulizacje, doprowadza mgłę z detergentem we wszystkie zakątki wentylacji jak i całego samochodu. Stosowany płyn jest nietoksyczny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia i otoczenia. Z wysoką skutecznością usuwa bakterie i wirusy w aucie. Pomaga także pozbyć się uporczywych, nieprzyjemnych zapachów.

Jak często czyścić klimatyzację?

Klimatyzacja samochodowa powinna być czyszczona regularnie – nie rzadziej niż co roku na wiosnę. Najlepiej zdecydować się na wizytę u specjalistów którzy oczyszczą i odgrzybią klimatyzację w naszym samochodzie specjalnymi urządzeniami.
Klimatyzacja powinna być czyszczona także w przypadku częstych zachorowań i infekcji, które mogą wskazywać na to, że źródłem zakażeń jest nasze auto. Ozonowanie lub ultradźwięki idealnie sprawdzą się w przypadku nieprzyjemnego i trudnego do pozbycia się zapachu w samochodzie.

Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji?

Koszt czyszczenia klimatyzacji zależy od tego jaką metodę wybierzemy. Cennik będzie różnił się w zależności od lokalizacji, ceny będą wyższe w większych miastach, w warsztatach, a niższe w mniejszych miejscowościach. Przeciętnie koszt ozonowania waha się między 50, a 100 zł, czyszczenie klimatyzacji przy użyciu ultradźwięków to koszt 70-150 zł, a wymiana filtra kabinowego 30-50 zł.