Każdego roku setki tysięcy aut jest sprowadzanych do Polski z zagranicy. W pierwszy kwartale 2021 roku zarejestrowano już ponad 320 tysięcy takich samochodów. Bez względu na kraj pochodzenia auta, oraz czy fakt czy posiada ono aktualne przeglądy, warunkiem jest, żeby dane auto mogło poruszać się po polskich drogach legalnie jest m.in. dokonanie badania technicznego pojazdu.

Jeżeli właśnie sprowadziłeś samochód z zagranicy i nie wiesz jak przygotować się do przeglądu to poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.

Jakie dokumenty należy przygotować przed przeglądem samochodu sprowadzonego z zagranicy

Niezbędne dokumenty różnią się w zależności od tego gdzie sprowadzony samochód został kupiony. Jeżeli w jednym z krajów Unii Europejskiej to przy przeglądzie wystarczy dowód rejestracyjny pojazdu z kraju w którym został rejestrowany po raz pierwszy.

Gdzie wykonać przegląd samochodu z zagranicy

Badanie techniczne auta można wykonać w każdej stacji kontroli pojazdów posiadającej specjalne uprawnienia zezwalające na wykonywanie przeglądów samochodów sprowadzanych do Polski z zagranicy. Stacja kontroli pojazdów, uprawniona do kontroli tego rodzaju pojazdów, oznaczona jest literą „d”.

Przegląd samochodu z zagranicy

Jak wygląda badanie techniczne samochodu sprowadzonego z zagranicy

Badanie techniczne samochodu sprowadzonego do Polski z zagranicy nie różni się niczym od obowiązkowego, corocznego badania pojazdu. Diagnozie podlegają wszystkie podzespoły, takie jak układ hamulcowy, wydechowy, kierowniczy, oświetlenie, ogumienie, silnik czy podstawowe wyposażenie samochodu. Specjalnie wykwalifikowany zespół ma za zadanie sprawdzić czy dane auto nie stanowi zagrożenia zarówno dla kierujących pojazdem jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ważne jest, aby dany samochód nie stanowił także zagrożenia dla środowiska, np. poprzez nadmierną emisję spalin. Podczas każdej kontroli dokonywana jest także identyfikacja auta i sprawdzana jest poprawność numeru VIN.