Przygotowanie do podróży zagranicznej
Przygotowując się do podróży samochodem za granicę planujemy miejsce pobytu, postoje i posiłki. Jadąc na wczasy jesteśmy zapakowani po dach, gotowi na każdą ewentualność. Czy aby na pewno? Co w przypadku jeżeli nasze auto ulegnie awarii i konieczne będzie holowanie, bądź pomoc mechanika? Jak możemy zabezpieczyć się przed dodatkowym stresem i kosztami?
Oczywiście, przed każdą dłuższą podróżą należy skontrolować nasze auto na wypadek ewentualnych usterek. Co powinniśmy sprawdzić kontrolując samochód przed wyjazdem za granicę? Na pewno poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych, jak płyn do spryskiwaczy, płyn w chłodnicy oraz płyn hamulcowy. Ważne! Olej sprawdzamy kilka minut po wyłączeniu pojazdu, który musi znajdować się na równym podłożu, bez spadków.
Dodatkowo konieczna będzie kontrola stanu opon, obręczy, wentyli jak i ciśnienia w oponach. Nie zapominajmy o kole zapasowym w które wyposażone powinno być każde auto. Ciśnienie w oponach możemy skontrolować na przeznaczonym do tego stanowisku np. na stacji benzynowej. Warto pamiętać, aby dostosować ciśnienie opon do stopnia obciążenia samochodu bagażami i ilością podróżujących osób.
Są takie elementy pojazdu, których nie mamy możliwości skontrolować samodzielnie, jak np. stan hamulców czy zawieszenia pojazdu. Na tego typu kontrolę możemy udać się do pobliskiej stacji kontroli pojazdów jak i okręgowej stacji kontroli pojazdów.
Ubezpieczenie na wypadek awarii pojazdu za granicą
Jeżeli już upewniłeś się, że auto jest gotowe do jazdy na dłuższe dystanse to kolejnym krokiem będzie rozważenie wykupienia ubezpieczenia assistance. Awaria pojazdu to zawsze spory stres, a jeżeli do awarii dochodzi w obcym państwie to dochodzą kolejne obawy i problemy z tym związane. Co więcej, koszt naprawy auta znacząco wzrasta po przekroczeniu granicy, a specjalne, dobrze dobrane ubezpieczenie sprawi, że wszelkie usterki nie będą dla nas stresogennym i finansowym problemem.
Co obejmuje ubezpieczenie assistance? Przede wszystkim w razie usterki i unieruchomienia naszego pojazdu wystarczy zadzwonić na wskazany w umowie z firmą ubezpieczeniową numer i nasze auto albo zostanie poddane natychmiastowej naprawie na miejscu, albo po prostu zostanie odholowane do warsztatu. Może zdarzyć się tak, że specjalne, odpowiadające za bezpieczeństwo na drodze służby, zjawią się pierwsze i odholują nasz pojazd w najbliższe, bezpieczne miejsce, np. na teren pobliskiej stacji benzynowej. Wtedy koszt takiego holowania także zostanie pokryty z naszego ubezpieczenia. Należy pamiętać, że podróżując za granicą dobrze jest mieć przy sobie odrobinę gotówki, na wypadek sytuacji w której konieczne będzie opłacenie kosztów od ręki, a nie będzie opcji płatności gotówką.
Opisane wyżej usługi zazwyczaj znajdują się w podstawowym pakiecie ubezpieczenia. Istnieje możliwość wyboru pakietów o rozszerzonym zakresie opieki po usterce czy wypadku. Posiadając rozszerzone ubezpieczenie możemy być pewni, że po zdarzeniu drogowym udzielona zostanie nam pomoc prawna, a jeżeli auto zostało unieruchomione z dala od miejsca naszej destynacji to firma ubezpieczeniowa zajmie się zorganizowaniem i pokryciem kosztów dodatkowego noclegu w okolicy.
Wybierając ubezpieczenie assistance koniecznie zapoznaj się z umową, w razie wątpliwości dopytaj co dane ubezpieczenie obejmuje i czy obowiązuje ono w Polsce, na terenie Unii Europejskiej czy także poza. Często w umowach ustalone są limity kilometrów, oznacza to, że nasz pojazd zostanie odholowany maksymalnie na podaną w umowie ilość kilometrów.
Co jeżeli zepsuł mi się samochód za granicą, a nie mam wykupionego ubezpieczenia?
Jeżeli nie zamierzasz ubezpieczać auta przed zagraniczną podróżą, bądź tego nie zrobiłeś i zdarzył Ci się wypadek lub awaria pojazdu, to musisz wiedzieć, że koszty naprawy pojazdu za granicą mogą kilkakrotnie przekraczać te, które poniósłbyś w Polsce.
Czas oczekiwania na przybycie pomocy w przypadku unieruchomienia pojazdu może się wydłużać, dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność i dostosować się do panującej pogody, poprzez spakowanie zapasu wody w przypadku upałów czy ciepłych ubrań wierzchnich gdy podróżujemy podczas zimowej czy deszczowej pogody.
Awaria samochodu na autostradzie
Usterka pojazdu na autostradzie to zdarzenie drogowe wymagające wzmożonej czujności i ostrożności w związku ze zwiększonym ruchem na drodze oraz wysoką prędkością uczestniczących w ruchu pojazdów. Jeżeli zdarzy Ci się nagła awaria auta na autostradzie to postaraj się zatrzymać w najbezpieczniejszym możliwym miejscu, najlepiej jeżeli będzie to wyznaczony do tego celu parking bądź pobliska stacja paliw. Jeśli jednak nie będzie takiej opcji to wykorzystaj do tego celu pas awaryjny, jak najbliżej barier energochłonnych. Koniecznie umieść za autem trójkąt ostrzegawczy, przynajmniej w odległości 100 m od pojazdu. Będzie to istotne szczególnie po zachodzie słońca bądź w warunkach ograniczonej widoczności.
W razie gdyby Twój telefon nie miał zasięgu, możesz skorzystać z najbliższego telefonu umieszczonego przy drodze, przeznaczonego właśnie do wezwania pomocy na wypadek awarii. Aby precyzyjnie określić swoje położenie, skorzystaj z oznakowania na przydrożnych słupkach. W razie wezwania pomocy Twój pojazd zostanie odholowany na najbliższy parking bądź stację benzynową – usługa ta jest oczywiście dodatkowo płatna i w przypadku braku ubezpieczenia koszt będziesz musiał pokryć sam.
Podsumowując, najrozsądniejsze i z pewnością najbezpieczniejsze będzie nie tylko rzetelne przygotowanie pojazdu do podróży, ale także wykupienie ubezpieczenia assistance i dobranie odpowiedniego pakietu, który spełni nasze oczekiwania co do pomocy drogowej za granicą. Bez względu na to czy masz takie ubezpieczenie czy nie, w przypadku awarii bądź wypadku na drodze konieczne jest zachowanie wszystkich środków ostrożności, tj. trójkąt ostrzegawczy, światła awaryjne i kamizelka odblaskowa. Natomiast korzystając z usługi holowania czy naprawy pojazdu, musimy liczyć się z kosztami czasem kilkakrotnie wyższymi niż w Polsce.