Badanie techniczne dotyczy każdego właściciela pojazdu. Pierwszy obowiązek takiego badania dla pojazdu do 3,5 tony ma miejsce przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji , następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego . Po tym czasie obowiązkowe badanie pojazdu musi zostać wykonane co 12 miesięcy. Inaczej ma się sprawa w przypadku pojazdów specjalnych, samochodów z instalacją gazową oraz aut przeznaczonych do nauki jazdy bądź używanych jako taksówki – badanie techniczne wykonujemy corocznie. Pojazd może zostać poddany badaniu technicznemu zarówno w podstawowej jak i okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jeżeli chcesz wiedzieć czym się różnią, przeczytaj Podstawowa czy okręgowa stacja kontroli pojazdów?

Gdzie udać się na przegląd i jakie dokumenty przygotować?

Wyróżniamy dwa rodzaje stacji kontroli pojazdów: podstawowa i okręgowa stacja kontroli. Większość pojazdów możemy spokojnie poddawać badaniom technicznym w podstawowej stacji. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony poddawane są badaniom na okręgowej stacji kontroli. Jeżeli pojazd został kupiony w Polsce bądź w jednym z krajów Unii Europejskiej do przeprowadzenia kontroli będzie potrzebny nam jedynie dowód rejestracyjny, karta pojazdu lub pozwolenie czasowe. Jeżeli samochód posiada instalację gazową to niezbędne będzie także posiadanie ważnego dokumentu wydanego przez Transportowy Dozór Techniczny, dotyczący sprawność zbiornika gazu.

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Koszt badania technicznego pojazdu jest ustawowo ustalony i określony w rozporządzeniu z dnia 29 września 2004 roku i wynosi, dla samochodu do 3,5 tony 98 zł, samochodów rejestrowanych w Polsce po raz pierwszy 98 zł. Natomiast właściciele aut z instalacją gazową muszą się liczyć z większym kosztem – 161 zł. Inny cennik obowiązuje także kierowców którzy stracili dowód rejestracyjny na skutek kolizji (koszt badania 94 zł.).

Cennik przeglądu technicznego innych pojazdów:

– motorower – 51 zł
– motocykl – 63 zł
– ciągnik rolniczy – 63 zł
– przyczepa (do 3,5t) – 79 zł
– samochód ciężarowy (do 3,5t) – 99 zł
– autobus (do 15 osób) – 99 zł

Kontrola pojazdów Lublin

Nie zrobiłem przeglądu technicznego na czas – co teraz?

Z badaniem technicznym pojazdu nie należy czekać na ostatnią chwilę. W przypadku kontroli drogowej istnieje duże prawdopodobieństwo, że dowód rejestracyjny auta zostanie Ci odebrany. Należy też zwrócić uwagę na problemy w sytuacji jakiegokolwiek zdarzenia drogowego z innym uczestnikiem w ruchu drogowym.